o podmiotach prawnych

C I U T    O    P O D M I O T A C H    P R A W N Y C H ...

"Pra­wo może być obycza­jem równie dob­rze co i żandarmem." 
Antoine de Saint-Exupéry

POLICJA : umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia.

Wydziały policji i ich zadania :
Interpol (Międzynarodowa Komisja Policji Kryminalnych)- międzynarodowa organizacja policji, pomagająca organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości niemal na całym świecie. Sekretariat generalny pracuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu zapewniając centralny punkt kontaktowy z każdym krajem członkowskim w celu uzyskania pomocy lub informacji na temat dochodzeń transgranicznych.
Kryminalny - prowadzenie dochodzeń i śledztw, mających na celu ustalenie sprawców przestępstw dotyczących mienia, patologii społecznych oraz poszukiwaniu osób i zatrzymywaniu osób ściganych.
Federalny - rodzaj sił policyjnych, działający na terenie określonego stanu w państwach federalnych.
Oddziały Specjalne - inaczej antyterrorystyczne, do ich zadań należy zwalczanie terroryzmu, zatrzymywanie najbardziej niebezpiecznych przestępców, unieszkodliwianie ładunków wybuchowych (saperzy), ochrona ważnych osobistości.
Prewencyjny - podejmowanie działań profilaktycznych i zapobiegawczych prowadzących do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa u obywateli oraz zmniejszania ilości przestępstw występujących na danym terenie.
Sądowy - ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w budynkach sądów oraz prokuratur, wykonywanie czynności procesowych zlecanych przed sąd lub kuratora.



Stopnie policyjne :


Na czele znajduje się niewymieniony w powyższych pagonach KOMENDANT.
Komendant Główny Policji jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, podległym ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
Komenda Główna Policji jest jednostką organizacyjną Policji, przy pomocy której Komendant Główny Policji realizuje zadania określone w ustawach.


S Ą D

Sąd : jest niezawisłym organem państwowym, powołanym do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych.

Podział sądów :
Administracyjny : kontroluje działalność organów administracyjnych, w szczególności badający legalność aktów administracyjnych.
Najwyższy : naczelny organ władzy sądowniczej.
Powszechny : część systemu sądownictwa, właściwa do rozstrzygania spraw niezastrzeżonych dla innych sądów (podkategorie : cywilny, karny, rodzinny, pracy, ksiąg wieczystych oraz gospodarczy)
Wojskowy : jeden z rodzajów sądownictwa szczególnego, czyli sądów wyłączonych z sądownictwa powszechnego .

"Na rozprawie" - czyli wszystkie ważne osoby, przebywające na sali sądowej podczas rozprawy :
Sędzia :  funkcjonariusz publiczny uprawniony do orzekania w sprawach należących do właściwości sądów i trybunałów, na zasadach niezawisłości i bezstronności.
Ława przysięgłych : nazwa elementu władzy sądowniczej, w skład którego wchodzą zwykli obywatele, a nie sędziowie zawodowi. Jest wyrazem udziału czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.
Adwokat : zwany potocznie "obrońcą sądowym", prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.
Podejrzany : definiowany jako osoba, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów, albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Prokurator : funkcjonariusz publiczny prokuratury uprawniony do samodzielnego wykonywania czynności prokuratorskich. Jako funkcjonariusz prokuratury strzeże praworządności oraz czuwa nad ściganiem przestępstw.
Oskarżyciel posiłkowy : najprościej mówiąc, pokrzywdzony. Oskarża podejrzanego o dopuszczenie się krzywd na tle : cielesnym, materialnym bądź moralnym.
Świadek :  osoba powołana przez organ prowadzący postępowanie sądowe do złożenia zeznań. Zeznania świadka stanowią dowód w postępowaniu sądowym.
Ponadto, podczas rozprawy, na sali sądowej znajdują się : policja sądowa, osoba odpowiedzialna za spisywanie przebiegu rozprawy, oraz zwykli obserwatorzy jeżeli jest to rozprawa jawna (otwarta).

Zawody prawnicze (pomijając wymienionych powyżej : sędziego, adwokata oraz prokuratora) :
Notariusz : dawniej rejent, osoba upoważniona do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.
Komornik sądowy : funkcjonariusz publiczny (niebędący urzędnikiem państwowym), zajmujący się wykonywaniem rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Komornik wykonuje także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów, m.in. przeprowadza spis inwentarza i sporządza (na zarządzenie sądu lub prokuratora) protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia.
Kurator sądowy :
a) dla dorosłych - wykonujący orzeczenia w sprawach karnych, którzy są organami postępowania wykonawczego.
b) rodzinny - wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich.
Rzeczoznawca majątkowy : osoba fizyczna posiadająca uprawnienia w zakresie szacowania kosztów nieruchomości.



SŁOWNICZEK 
◕ Aberratio ictus : prawnicze określenie zdarzenia, które polega na naruszeniu przez sprawcę dobra prawnego, które zamierzał zaatakować, ale na szkodę innej osoby, a to z przyczyn od niego niezależnych, tj. wbrew jego woli i wbrew jego przewidywaniom.
Przykład: Sprawca A, chcąc zabić osobę B, oddał strzał w kierunku B, ale zabił osobę C, która przypadkowo pojawiła się na linii strzału.
◕ Fonoskopia : technika śledcza mająca na celu zbadanie autentyczności nagrania, odtworzenie i spisanie treści rozmowy, identyfikację mówcy na podstawie analizy mowy. Do jej zadań należy także korekcja nagrań, mająca na celu poprawienie wyrazistości i zrozumiałości mowy.
◕ Grafologia : technika śledcza polegająca na badaniu autentyczności pisma i ustalania tożsamości jego autora, bądź potwierdzenia lub wykluczenia osoby z kręgu podejrzanych.
◕ Mediacje : metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensusu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny.
◕ Modus Operandi : to charakterystyczne działania (przedmiotowe i taktyczne oraz techniczne elementy celowego i optymalnego działania) osoby związanej bezpośrednio z przestępcą, determinowane przestępcy cechami oraz właściwościami, pozwalającymi na zweryfikowanie o nim odpowiednich wniosków.
◕ Traseologia : technika śledcza zajmująca się w przypadku przestępstwa ustalaniem osoby, pojazdu lub zwierzęcia na podstawie śladów pozostawionych na miejscu zdarzenia.
◕ Trybunał : organ władzy sądowniczej uprawniony do sądzenia, rozstrzygania, ustalania roszczeń lub sporów. W jego skład wchodzą : sędzia, oraz ława przysięgłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz